Taşlara  merakımız…

Kaplan İnşaat olarak, taşlara merakımızın dogduğumuz ve çocukluğumuzun geçtiği Alacahöyük’teki hayatımıza dayandığını biliyorum.  Biz kral mezarları arasında, Sfenksli Kapı önünde arkadaşlarımızla oyunlar oynayarak büyüdük. Milattan önce 3500-5000 yıllarında o büyük taşların, nasıl üst üste yerleştirildiğine, işlenerek nasıl kusursuz bir şekilde bir araya getirildiğine, buraya en yakın taş ocağı dahi 20 km uzaklıkta iken buraya nasıl taşındığına dair çocuk aklımızla yaptığımız yorumları hala hatırlarım. Hititlerin yaşadığı bu merkezde doğup büyümemizin getirdiği taş merakı bizimle Bodrum’a geldi.

1996 yılında Kaplan İnşaat’ın kuruluşu ile birlikte, Bodrum’da yeni bir dönem başladı. Bodrum’da, eski Rum evleri diye bilinen evlerin yıkılıp yerine betonarme bina yapılması ile ilgili ve anahtar teslim inşaat iş teklifleri almaya başladığımızda; bu evleri yıkıp yerine betonarme evler yapmak istemelerine anlam verememiştim.

Yıkılan evlerden çıkan taşları ayıklayıp bir yerlerde depolamayı düşündüm. Taşları depolayacak bir yer bulduğumda çok sevindiğimi hala hatırlarım. Hedefim topladığım taşlarla taş ev yapmak ve bu mirası yaşatmaktı. Yıllarca topladığım eski taşları depoladım. Taş topladığım duyulmuş ve taşları satın almak isteyen birçok kişi beni arayarak taşları almak istediklerini belirtip pazarlığa durmuşlardı. Oysa ki taşların benim için bir fiyatı yoktu.

Yıllarca topladığım taşlarla bir taş ev yaptım. Yüzyıllarca usta ellerin işlediği taşlar, Bodrum’da yeni yerlerinde, eski güzellikleri ve yaşanmışlıkları ile yüzlerce yıl daha yaşamaya başladı.

Taş merakım hala ilk günkü heyecanımla devam ediyor, nereye gitsem gözlerim güzel işlenmiş bir taş arar ve gördüğünde mücevher bulmuş gibi ışıldar. Renovasyon hizmetlerine de bu sebeple önem verir, eskiyi bozmak yerine, taşlara yeni bir ruh katarak yapıları iyileştiririm.

Yüzlerce yıllık mirası yaşatırken, 3000 yıl evvel yazılmış bir Likya şiirini hatırlarım…

“Beni bulamazsan üzülme,

Eşyalarımı bulacaksın,

Kestiğim taşları, açtığım yolları,

İşlediğim heykelleri bulacaksın.

Ve göreceksin ki binlerce yıl öteden,

Parmak izlerimiz değecek birbirlerine…”

Barbaros Zeki Kaplan

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*